2014. január 11., szombat

Lakás bérlés Koreában

Sziasztok!

A pár nappal ezelőtti blogbejegyzésemet szeretném kiegészíteni, míg friss a téma.

Érdekes az itteni rendszer a lakásokat illetően. Mi szolgálati lakásban élünk, ami azt jelenti, hogy férjem munkahelye biztosítja a lakást; tehát nem mi választottuk ki, azt kaptuk, amit az iskola bérel. Így nem tudom, hogy pénzösszegben mennyi a lakbér, (vagy egyáltalán van e), de a rezsit mi fizetjük, amit szintén nem tudom, hogy mennyi, mivel Danny fizetéséből vonják le a víz-, villany- és gázszámlát havonta. Én úgy vagyok vele, hogy jobb nem is tudni. A téli hónapokban igazás sok a gázszámlánk a padló főtés miatt, de az itteni fizetéshez képest kibírható.

Egy átlagos koreai család másképp bérel lakást. Itt nem jellemző a lakásvásárlás, inkább a bérlés, ami más rendszer alapján működik, mint otthon. Először is, ha egy új bérlő eldöntötte, hogy hol szeretne lakni, akkor alá kell írnia két évre szóló szerződést (vagy egy éveset, ez változó), hogy addig bérli a lakást. Ennek megfelelően mondanak egy árat a kaucióra, ami elhelyezkedéstől, a lakás méretétől is függ, de egy lakás letéti díja a lakás árának kb 80%-a! Barátnőm épp pár hónapja költözött egy új helyre, ahol egyébként drága az élet, de ő kb. 50 millió forintnak megfeleő pénzösszeget fizetett azért, hogy egy két szobás lakásban lakhasson 2 évet. Kérdeztem, hogy hogy sikerült ezt összespórolniuk, és bevallotta, hogy kölcsönt kellett felvenniük. Nem csodálom. Itt magasabb a magyarhoz képest az átlag fizetés, de akkor sem könnyű. Viszont itt nincs vége a történetnek. Magas ez az összeg nagyon, de a két éves szerződés lejárta után a bérlő vissza kapja ezt a teljes összeget!

Hogyan éri ez meg a lakás tulajdonosának? A két év alatt ezt a nagy összeget befekteti, és az ebből nyert haszon lesz az övé. Ha a bérlő nagyon lelakta a lakást, vagy súlyosan rongálta azt, a javíttatás díját természetesen a kaucióból vonja le a tulaj.

Mi az érdekes ebben? Általában nincs havi lakbér, és sokszor rezsit sem kell fizetni. Ez lakásfüggő is, de minél magasabb ez a letéti díj, annál nagyobb az esélye annak, hogy ne kelljen havonta fizetned.

Bizony. Ez a rendszer egyedül Koreában jellemző. Bár itt is van olyan lakás, amit megvesznek, meg persze a havi lakbérfizetéses rendszer is létezik, de a tulajok jobban kedvelik az előbb körbeírt, úgy nevezett "csonszei" szisztémát. 

Tegnap készítettem egyébként a mi lakásunkról egy videót, ahol körbe vezetlek benneteket a kis lakásunkban. Ez a lakás nagyobb az átlagosnál, és ma teljesen átrendeztük, szóval máshogy néz már ki, de ha érdekel titeket, akkor itt a videó. Jó mozizást!


Ha már feljött a mozizás, akkor megkérdem; ti láttátok már a Walter Mitty titkos élete c. filmet? Most azt néztük a Lotte Cinemában (mint otthon a Cinema City) és nagyon tetszett, egy jelenetet kivéve. De gyönyörű helyeken forgattak! Ajánlom még az Időről időre c. családi, romantikus vígjátékot. :-)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése